"ZAWSZE NIE MA NIGDY. JERZY PILCH W ROZMOWACH Z EWELINĄ PIETROWIAK"Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: luty 2016 r.
Ilość stron: 260
Źródło ilustracji: www.wydawnictwoliterackie.pl


W książce "Zawsze nie ma nigdy..." Jerzy Pilch opowiada swoim czytelnikom o wiślańskich i krakowskich czasach, wspomina okres studiów, pracy w "Tygodniku Powszechnym", pierwsze chwile w Warszawie. Pisarz mówi o miłości do literatury, pisania, pisarzy i pisarek. Przedstawia swoją teorię na temat wzrostu znanych literatów, która muszę przyznać rozbawiła mnie. To jednak nie sam rozmówca stanowi o walorze książki. To także, a myślę przede wszystkim, Ewelina Pietrowiak, która imponuje wiedzą, inteligencją. Zadaje trafne pytania. Pyta o rzeczy proste i skomplikowane, podpytuje o kobiety, pasje i dzieciństwo. Wyciąga z niego opinie na temat bieżących wydarzeń, życia i choroby. Rozmowa krąży wokół literatury. Pilch otwarcie mówi o kobietach, piłce nożnej, Bogu, chorobie, marihuanie, dzieciństwie spędzonym w Wiśle. Otwarcie opowiada o swoich rodzicach, babci i literackich idolach. 

Niezwykłość Jerzego Pilcha tkwi w jego sposobie patrzenia na życie, przenikliwości. Wielu współczesnych pisarzy jest pozbawionych tych cech, tworzą płytkie i niesmaczne historie, które nic nie wnoszą. Rozmowa Pilcha i Pietrowiak naszpikowana jest spostrzeżeniami, anegdotami z życia pisarza, zabawnymi historiami, czy wreszcie jego ulubionymi wierszami. Pisarz opisuje, dlaczego lubi Manna, Rotha czy Tołstoja. Z niebywałym wyważeniem Ewelina Pietrowiak pyta Pilcha o jego życie i chorobę. Muszę przyznać, że pytająca imponuje taktem, przenikliwością, wyczuciem i dziennikarskim kunsztem. Pietrowiak wie jak zadawać pytania, nie jest wścibska. Pyta o to, o co sama chciałabym zapytać. W tej rozmowie nie ma patosu, ani banałów, jest za to soczysta rozmowa o życiu.

Pochłonęłam tę książkę, tak jakby liczyła dwie kartki, nie mogłam się oderwać. Inteligentna, wyważona, dowcipna. Na szczęście nie ma w niej plotek, podbojów miłosnych i trudnych rozstań. Jerzy Pilch nie pcha się na pierwszy plan, tworzy z Eweliną Pietrowiak duet. Warto

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger