"INNA DUSZA" ŁUKASZ ORBITOWSKI

Wydawnictwo: Od deski do deski
Data wydania: 22 V 2015 r.
Ilość stron: 432
Źródło ilustracji: lubimyczytac.pl

"Inna dusza" to kolejna pozycja, która pojawiła się w serii Na F/aktach. Wydawnictwo założone przez Tomasza Sekielskiego prezentuje cykl, w którym autorzy ukazują historie sporządzone na podstawie akt sądowych. Łukasz Orbitowski otrzymał za tę książkę paszport POLITYKI w kategorii literatura. Ta historia to doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Autor stworzył precyzyjne i zapadające w pamięć studium zła. Dla mnie jest mistrzem!

"Inna dusza" to książka o brutalnym morderstwie, którego dokonał 19-letni chłopak z Bydgoszczy. Młody człowiek w bestialski sposób zadźgał nożem swojego kuzyna, a kilka lat później tłuczkiem zatłukł sąsiadkę. Sam morderca przez kilka lat był bezkarny. Ograny ścinania nie potrafiły wpaść na jego trop. Jędrek nie czuł się winny popełnionej zbrodni, jak twierdził "w każdym drzemie coś takiego, tylko w jednym się budzi, a w drugim nie budzi, i tyle [...] Inna dusza się budzi. A może diabeł. Chętka, by zabić, i już". O tym, czego dokonał Jędrek wiedział jego kolega Krzysztof, ale nie zdradził go, ukrywał prawdę.

Łukasz Orbitowski zbudował wielowątkową historię, która wciąga, momentami nawet porywa. Autor świetnie skonstruował całą fabułę. Wszystkie wydarzenia są tak prezentowane, jakby toczyły się w chwili obecnej. Pojawiają się w niej liczne retrospekcje, wątki i punkty widzenia. Obok Jędrka i Krzysztofa, ważnymi postaciami są ich ojcowie. Niestety ani ojciec Jędrka (surowy i wymagający), ani ojciec Krzyśka (pijak i prostak) nie są godni naśladowania dla tych wkraczających w dorosłe życie młodych chłopaków. Obaj swoimi nawykami i zachowaniem niszczą swoich synów.

Liczne opisy zwykłych, codziennych czynności, rzeczy czy zajęć, pozwoliły Orbitowskiemu stworzyć równoległą opowieść - opowieść o Polsce - o tym młodym kraju, który boryka się ze swoimi bólami. To niesamowite tło, które pozwala "odczuć" jak to było, z jakimi trudnościami stykali się ludzie, jak żyli, czego się bali i dlaczego zadowalali się tym, co mieli.

"Inna dusza" to książka o życiu, o zbrodni, o braku perspektyw na przyszłość, o próbie ucieczki z takiej bezsensownej rzeczywistości. Jest to również książka o utraconym dzieciństwie, którego nikt nigdy nie wróci tym młodym ludziom.

1 komentarz:

  1. Mam od jakiegoś czasu na półce, zachęciłaś mnie do jak najszybszej lektury tej książki. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger