"HISTORIA NOWEGO NAZWISKA" ELENA FERRANTE


Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 25 III 2015 r.
Ilość stron: 600
Źródło ilustracji: www.soniadraga.pl

"Historia nowego nazwiska" to druga część "Genialnej przyjaciółki" traktująca o przyjaźni Lili i Eleny. Obie mają po szesnaście lat i wiedzą, że same muszą o siebie zadbać. Lila dopiero co wyszła za mąż. Brutalny mąż przy pomocy krzyku i przemocy próbuje ją okiełznać, chce ją sobie podporządkować. Zmusza ją, by urodziła mu dziecko. Elena to wzorowa uczennica, która podkochuje się w najlepszym uczniu w szkole. Dziewczyna nie może odnaleźć swojego miejsca na ziemi. Nie wie, gdzie może osiąść. Miota się między tym co szepcze jej serce, a tym co podpowiada rozum. Podczas dosyć burzliwej młodości te dwie młode kobiety gubią się i odnajdują. Chociaż rywalizują ze sobą, to jednak kochają się ponad życie. 

Wydarzenia, opowiedziane przez Elenę, są świadectwem niezwykłej przyjaźni, rywalizacji, dojrzewania. "Historia nowego nazwiska" to doskonale skonstruowana opowieść o życiu w miejscu, o którym wielu zapomniało. Neapol w tamtym czasie był pełen biedy, przemocy, żyli tam zarówno bardzo bogaci, jak i ubodzy, nie mający dachu nad głową. Ale Neapol to również obraz tego jacy naprawdę są Włosi. To historia o ich temperamencie i gorącej krwi. Autorka stworzyła zachwycającą opowieść, która pozwala zwizualizować sobie opisywaną scenerię, zapachy i dźwięki całego miasta. Elena Ferrante używa prostego, ale niezwykle pięknego języka, który oddaje nastrój jaki panuje w tym włoskim mieście. Z historycznego punktu widzenia dostrzegamy zmiany, które dokonują się w społeczeństwie włoskim. Widzimy o czym dyskutują młodzi ludzie, co wpływa na ich sposób patrzenia na świat.

Autorka buduje fabułę, skupiając się na zwykłych, codziennych czynnościach.  Z wielką starannością relacjonuje, życie mieszkańców Neapolu. Bohaterowie ewoluują na kartach powieści. Dostrzegamy zmianę, jaka dokonuje się w obu młodych kobietach. Lila, która doświadcza przemocy ze strony męża, postanawia się wyzwolić. Elena nie poddaje się i walczy o lepsze jutro. Przyjaźń Lili i Eleny jest dosyć specyficzną relacją, chociaż cały czas rywalizują ze sobą, to niewątpliwie potrzebują siebie. Pisarka zbudowała interesujący obraz przyjaźni dwóch młodych kobiet, które wkraczają w dorosłość. Cennym atutem jest opis drugoplanowych bohaterów, opisanych z niezwykłą starannością i pieczołowitością. Wielu z nich zapada nam w pamięć, wśród nich można wymienić męża Lili, matkę Eleny.

Co mnie najbardziej ujęło podczas czytania to dojrzewanie obu dziewcząt, dojrzewanie do bycia żoną, kobietą, matką, przyjaciółką i pracownicą. Autorka poruszyła tak wiele wątków, co sprawia, że książka jest bogata, bogata w opisy, bohaterów, emocje, bogata w sensy. Każdy wątek jest po coś. W książce nie da się znaleźć bezsensownego gadania. Jestem ciekawa następnych części historii Eleny i Lili. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger