"BODO WŚRÓD GWIAZD. OPOWIEŚĆ O LOSACH TWÓRCÓW PRZEDWOJENNYCH KABARETÓW" ANNA MIESZKOWSKA

"BODO WŚRÓD GWIAZD. OPOWIEŚĆ O LOSACH TWÓRCÓW PRZEDWOJENNYCH KABARETÓW" ANNA MIESZKOWSKA

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2 III 2016 r.
Ilość stron: 386
Źródło ilustracji:empik.com

O Eugeniuszu Bodo jest niezwykle głośno ostatnimi czasy. Myślę, że to zasługa serialu, który emituje jedna ze stacji telewizyjnych. Pokłosiem tego jest szereg prac poświęconych temu znanemu artyście. Byłam ciekawa dlaczego tyle szumu jest wokół tej osoby. Chcąc zaspokoić swoją ciekawość sięgnęłam po pozycję Anny Mieszkowskiej „Bodo wśród gwiazd. Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów”. No cóż zetknęłam się nie tylko z Eugeniuszem Bodo, ale i z innymi polskimi gwiazdami.

Autorka z niezwykłą starannością zgromadziła materiały, dzięki którym możemy poznać historię znanych polskich artystów. Obserwujemy drogę, która wiodła ich na sam szczyt zawodowej kariery. Mamy przegląd całego międzywojennego i powojennego kabaretu, rewii. Wielkim walorem książki są wspomnienia tych, którzy znali i współpracowali z Eugeniuszem Bodo. Wszystkie te wypowiedzi budują nietuzinkowy obraz polskiej sceny kabaretowej. Podczas czytania czuć klimat tamtych czasów, dzieje się to dzięki plakatom, zdjęciom ze spektakli, scenariuszom, tekstom piosenek, które zamieszczono w książce. Książka ukazuje losy wielkich sław ubiegłego wieku. Dzięki niej miałam okazję poznać losy takich osób, jak Hanka Ordonówna, Stefcia Górska, Maria Modzelewska, Marian Hemar czy Nina Oleńska. Oczywiście autorka omówiła wiele innych postaci. Dokonała tego w taki sposób, że czytanie było przyjemnością.

Książka przypomina o wszechstronności bohaterów, którzy nawet podczas wojny nie porzucili swojego zawodu. Ze łzą w oku czyta się o tym, jak powstała pieśń „Czerwony Maki” oraz o tym jak wielu tych artystów musiało wyjechać z kraju. Tułając się po świecie walczyli o przeżycie, jednak nigdy nie zapomnieli o tym skąd pochodzą i co zawdzięczają Polsce. Książka Anny Mieszkowskiej jest prawdziwą kopalnią informacji o pasjonujących ludziach polskiej sceny kabaretowej.

Autorka skrupulatnie zbadała i przedstawiła losy artystów ubiegłego wieku. Widać ile pracy i energii włożyła w książkę. Mieszkowska w wielką wnikliwością opisała występy sceniczne, próby i zmagania z codziennością. Ani na moment nie skąpiła informacji o niesnaskach, romansach, zdradach, fortelach, których dopuszczali się poszczególni artyści. Czytając, otrzymałam smakowity obraz życia artystycznego i artystów kabaretowych, filmowych. Autorka skupiła się na prawdziwych wydarzeniach i wspomnieniach. Warto przypominać o tych wielkich artystach, bo jak ktoś powiedział „proszę zauważyć, jak ulotna jest ludzka pamięć i jak szybko przemija sława”.

2 komentarze:

  1. Postać Bodo bardzo mnie zawsze intrygowała, serialu o nim nie oglądam, ale książkę chętnie przeczytam :D Lubię takie smaczki, zwłaszcza opowieści z międzywojnia o artystach są dla mnie niezwykłe ciekawe, często oglądam stare filmy z Bodo czy Oronówną w roli głównej, są takie... klimatyczne :) Więc miło będzie o nich poczytać. Dzięki za polecenie książki <3

    LeonZabookowiec.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chętnie przeczytam :) Jestem ciekawa tej postaci, bo ostatnio rzeczywiście o nim głośno.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger