"ZIMOWE PANNY" CRISTINA SANCHEZ-ANDRADE

"ZIMOWE PANNY" CRISTINA SANCHEZ-ANDRADE

Okładka książki Zimowe PannyWydawnictwo: MUZA 
Data wydania: 24 II 2016 r.
Ilość stron: 320

Pewnego dnia do małej wioski położonej w hiszpańskiej Galicji wracają dawno niewidziane siostry, Saladina i Dolores. Kobiety opuściły wieś, jako dziewczynki, tuż po tym jak w Hiszpanii rozpętała się wojna domowa, a ich dziadek został aresztowany. Siostry wprowadzają się do domu dziadka. Wiodą spokojne życie, zajmując się krawiectwem, sprzątaniem, umilają sobie czas sprzeczając się i plotkując o gwiazdach kina. Ciekawscy mieszkańcy wsi chcąc poznać powód powrotu kobiet notorycznie nękają je wizytami. Kobiety tym samym zostają zmuszone do tego, aby uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Niespodziewanie okazuje się, że dziadek kobiet podpisał z wszystkimi mieszkańcami umowy o sprzedaży ich mózgów do celów badawczych. Bojąc się tego, co stanie się z nimi po śmierci chcą odzyskać swoje umowy. Fakt ten budzi ogromne zdumienie u sióstr, jednak to nie wszystko co skrywają mieszkańcy wsi.

Autorka ukazała pewien mikroświat, w którym życie toczy się według określonego rytmu, gdzie nowoprzybyły człowiek budzi zainteresowanie oraz obawę. Dostrzegamy społeczność naznaczoną okrucieństwem wojny domowej, podczas której brat występował przeciw bratu, ludzie nie wiedzieli komu mogą ufać a komu nie. Mieszkańcy wioski mają swoje plany, pragnienia oraz talenty. Każdy pragnie robić to, co sprawia mu przyjemność, bądź w czym jest dobry. Jednakże obok tego wyczuwa się pewną tajemnicę, która jest skrzętnie ukrywana przez społeczność. Siostry próbują rozwikłać prawdę, chcą dowiedzieć się co stało się z ich dziadkiem.

„Zimowe panny” to powieść łącząca elementy jawy i snu. Wstrząsające opowieści z przeszłości i opisy szarej rzeczywistości mieszają się z niezwykłymi wydarzeniami. Co ciekawe każdy mieszkaniec coś ukrywa, przykładem jest lokalny dentysta, proboszcz oraz wiejski nauczyciel. Wielu z nich szuka swego wyimaginowanego szczęścia, które na końcu okazuje się nie tym czego pragnęli. Tak wiele w nich sprzeczności, a tak mało radości. A to wszystko spotęgowane przez potworne wyrzuty sumienia na skutek zdrady i to nie pozwala im spokojne egzystować. Bojąc się, że prawda wyjdzie na jaw próbują pozbyć się zimowych panien ze swojej społeczności.

„Zimowe panny” to opowieść o prawdzie, pragnieniach, zdradzie i strachu. Autorka w pozornie lekkiej książce pokazuje, że nawet najsilniejszy człowiek może się ugiąć. 

Za książkę dziękuję empik.com

Sklep internetowy empik.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger