"DZIEWCZYNA Z POCIĄGU" PAULA HAWKINS

Okładka książki Dziewczyna z pociągu

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 21 X 2015 r.
Ilość stron: 328
Źródło ilustracji: empik.com


Ogromna kampania reklamowa, pochlebne recenzje oraz intrygujący opis zachęciły mnie do lektury tej książki. Szczerze mówiąc jeszcze nigdy nie czytałam żadnego thrillera psychologicznego, doszłam do wniosku, że warto nadrobić zaległości. Nie zawiodłam się.

Rachel codziennie jeździ pociągiem do pracy. Kobieta doskonale zna całą trasę, wie kiedy i gdzie zatrzymuje się pociąg. Każdego dnia pociąg staje przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciw szeregu domów. Rachel zaczyna snuć opowieści o tym, kim mogą być mieszkańcy jednego z mijanych domów, czym mogą się zajmować i jakie życie wiodą. Pewnego dnia kobieta dostrzega pewną wstrząsającą rzecz. Chociaż widzi to przez chwilę, bo pociąg rusza, to wystarczy, by uwikłać się w niebezpieczną sytuację. Od tej pory kobieta ma okazję poznać ludzi, których do tej pory znała z tylko widzenia.

Czytałam tę książkę, będąc wręcz przyklejona do niej. Powieść wywarła na mnie ogromne wrażenie, a zachowanie Rachel, jej samotność, nałóg i chęć bycia kochaną i akceptowaną sprawiły, że było mi jej po prostu żal. Z drugiej strony miałam ochotę nią potrząsnąć i powiedzieć, by wreszcie się otrząsnęła. Dużą zaletą książki jest akcja, która biegnie niezwykle szybko. Czytelnik nie ma chwili wytchnienia od coraz to nowszych wydarzeń i doniesień. Zdarzenia poznajemy z punktu widzenia trzech kobiet. Każda z nich inaczej patrzy na poszczególne sytuacje. Mamy możliwość poznać całe spectrum opowieści.

Pisarka znakomicie buduje napięcie, kreuje wiarygodnych bohaterów oraz doskonale szkicuje relacje społeczne. Ponadto, w doskonały sposób ukazała swoich bohaterów. Dzięki nim cała powieść ożywa, stając się historią pełną niepokoju i strachu. Wady i zalety postaci stanowią oś wszystkich wydarzeń. Dodatkowo Hawkins porusza wiele innych niezwykle istotnych tematów, do najważniejszych można zaliczyć walkę z alkoholizmem, próbę ułożenia sobie życia po rozwodzie, depresję, samotność, bezrobocie. Pisarka zastosowała potrójną narrację, wydarzenia obserwujemy nie tylko oczyma Rachel, ale także Megan oraz Anny. Wydaje się, że takie ujęcie całej historii może prowadzić o komplikacji. Jednak to nie prawda, bo dzięki temu mamy większe urozmaicenie, jeszcze mocniej skupiamy się na lekturze. Staramy się za wszelką cenę poznać prawdę, która jest zaskakująca.

Doskonale napisana i przełożona na język polski powieść, która wciąga czytelnika z nieoczekiwaną siłą. Mamy w niej wszystko: zaginięcie, trudności rodzinne, nałóg, dylematy moralne, konfrontacja z potencjalnym mordercą, próba wyzwolenia się z alkoholizmu, zdradę i pustkę. Każdy znajdzie coś dla siebie.

1 komentarz:

  1. Opinie na temat tej książki są bardzo podzielone ale myślę, że mi się spodoba. Pomocna recenzja:) Dodaje do obserwowanych.
    Zapraszam do siebie,
    Justyna z livingbooksx.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger