"LUSTRZANY ŚWIAT MELODY BLACK" GAVIN EXTENCE


Wydawnictwo: Literackie
Data wydania: 14 I 2016 r.
Źródło ilustracji: www.wydawnictwoliterackie.pl

Książka “Lustrzany świat Melody Black” opowiada o Abby, która chcąc pożyczyć puszkę pomidorów, znajduje zwłoki swojego sąsiada. To niespodziewane “znalezisko” wywołuje u dziewczyny niepokojące myśli. Bardziej martwi się tym, że nie czuje się smutna z powodu śmierci sąsiada, niż samym faktem jego śmierci. Od tej chwili towarzyszymy Abby w jej zmaganiach z rzeczywistością. Śledzimy to jak wygląda życie osoby chorej psychicznie, proces leczenia, sposób zachowania otoczenia i zmaganie się z przeciwnościami losu.

Książka, na pierwszy rzut oka może nieco lekka, zawiera całą prawdę o życiu. Pozornie mało skomplikowana opowieść o dosyć poważnym początku zmienia się, wraz z lekturą kolejnych stron, w spotkanie z blaskami i cieniami ludzkiego życia, z chorobą i śmiercią. Autor stopniowo pozwala Czytelnikowi wejść w świat jego bohaterów. Wyraża zgodę na bycie razem z nimi. W tej prostocie pisarza kryje się jego talent. Extence oparł cały pomysł na poczuciu akceptacji. Pierwsze co rzuca się w oczy to ciekawy styl, którym posługuje się pisarz. Jest dosyć specyficzny, ale równocześnie bogaty. Po drugie, dostarczył nam niebanalnych bohaterów. Abby jest jedną z postaci, których się nie zapomina. Pełna życia, inteligentna i nieco inna z powodu swojej choroby. Momentami niezrozumiana przez swoich najbliższych. Chociaż zdaje sobie sprawę z tego, że ma problem nie unika ludzi. Bywa tak, że wręcz nie może bez nich żyć. Choroba nie jest dla niej wymówką do tego, aby zamknąć się w domu, jest wręcz motorem, który ją napędza.

Styl pisarski autora cechuje się przystępnością, ale kryje również w sobie pewną głębię, która z każdą przeczytaną kartką uwidacznia się. W swoją na pozór błahą historię wplata niezwykle trudny temat. Rozkłada go na części i stara się przyjrzeć się im z każdej strony. Czyni to w niezwykle zdystansowany i obiektywny sposób. Chociaż czyny głównej bohaterki szokują i budzą dezaprobatę, tak naprawę skłaniają do refleksji nad życiem osób, które borykają się z różnymi chorobami psychicznymi. Nie chcę zdradzać szczegółów, bo myślę, że cały urok tej książki tkwi właśnie w nich, w takich małych elementach, które tworzą cały obraz. Warto poświęcić im chwilę, jestem pewna, że nie będzie to czas stracony.

Powieści tego typu są niezwykle potrzebne na rynku wydawniczym. Z jednej strony zbierają nas do swego świata, z drugiej uczą tego co jest ważne. Choroba, śmierć, przyjaźń i poczucie bycia kochanym to ogromne wartości o których pisze autor i o którym warto zawsze mówić. „Lustrzany świat Melody Black” poruszył najczulsze struny mojej świadomości. Uświadomił mi co czują i z czym borykają się osoby dotknięte różnymi chorobami psychicznymi. Ponadto mogłam przeczytać, o tym jak wygląda leczenie osób ciepiących na choroby psychiczne..

“Lustrzany świat Melody Black” to niesamowita pozycja, która porywa czytelnika. Podkreśla, jak ważne w życiu jest poczucie bezpieczeństwa, rodzina i godność. To wszystko kształtuje naszą osobowość, sprawia, że jesteśmy tacy a nie inni. Czapki z głów.

Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za możliwość zapoznania się z książką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger