"HOUSE OF CARDS. OGRAĆ KRÓLA" MICHAEL DOBBS


Okładka książki House of Cards. Ograć króla
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 7 IX 2015 r.
Ilość stron: 400

Spiski, manipulacje, zdrady i oszczerstwa – to wszystko odnajdziemy w książce, która zabiera nas do Anglii. Poznajemy króla, premiera, wysoko postawionych urzędników państwowych i wpływowych biznesmenów, których wpływy łączą się i przecinają w najróżniejszy sposób. Michael Dobbs, były doradca Margaret Thatcher stworzył mroczą opowieść o nienasyconej ambicji na najwyższych szczeblach władzy.

Francis w wyniku gry politycznej został premierem Wielkiej Brytanii. Chcąc umocnić swoją pozycję i utrzymać władzę musi pozbyć się swego najgroźniejszego rywala – króla, który czeka na jego potknięcie. Chwytając się różnych narzędzi Francis będzie próbował skłócić rodzinę królewską, usunąć ze sceny politycznej swych zaciekłych przeciwników i przechytrzyć wpływowe osobistości. Czy uda mu się zachować posadę? I czy ogra króla? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Autor w zwinny sposób przenosi nas do świata rządzących Wielką Brytanią. Narracja trzecioosobowa sprawia, że poznajemy dobrze nie jednego, ale kilku bohaterów jednocześnie, ich przekonania, charaktery i motywy, którymi się kierują. Autor w doskonały sposób ukazuje sposób działania poszczególnych osób. Wielkim atutem książki jest wartka fabuła, pełna dynamiki i nagłych zwrotów akcji.

Duże pochwały należą się autorowi także za sposób, w jaki zaprezentował swoich bohaterów. Doskonale widać ich wady i zalety. Całość fabuły została ujęta dosyć szeroko, sporo w niej nieczystych zagrań, namiętności i burzliwych debat. Czytelnik poznaje motywy i sposoby działań postaci, a sposób, w jaki je ukazano pozwala na samodzielną analizę i wyciąganie wniosków. Cała historia i bohaterowie wydają się niezwykle autentyczni.

Mało skomplikowany język sprawia, że pozycję czyta się z prędkością światła. Nie ma w niej rozbudowanych opisów. Autor odmalował niezwykle realną historię, ludzi, ich problemy, namiętności, życie i klęski. Każdy czytelnik najdzie coś dla siebie w tej pozycji. Pisarz potwierdził zasadę, że w polityce wszystkie chwyty są dozwolone, a cel uświęca środki. Dążąc do określonego celu niektórzy nie cofną się przed niczym, niczego nie uszanują i nie dotrzymają słowa. Ci, którzy byli przyjaciółmi bardzo szybko mogą okazać się przeciwnikami, których należy usunąć. Stawka jest wysoka i nie wolno ryzykować potknięcia.

Oprócz intryg wśród rządzących Anglią autor odkrywa przed nami rąbek sekretów wielkiej polityki. Nieczyste knowania, walka o wpływy sprawia, że fabuła jest niezwykle emocjonująca. Wciągnęły mnie rozgrywki między królem a premierem. Muszę koniecznie sięgnąć po pierwszą część książki. Chętnie przeczytałabym taką pozycję o czynach polskich polityków. Podejrzewam, że mogłaby być jeszcze ciekawsza. Może znajdzie się ktoś, kto odważy się i opisze kulisy polskiej polityki, któż to wie.

Dziękuję za możliwość obcowania z intrygującą lekturą :)

Sklep internetowy empik.com

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa fabuła książki :)
    soelliee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy książka może jest na podstawie angielskiego serialu o tym samym tytule z 1990? Czy to całkiem inna historia?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger