"ŚMIERĆ FRAJEROM" GRZEGORZ KALINOWSKIWydawnictwo: MUZA S.A.
Data wydania: 20.V.2015 r.
Ilość stron: 528
Źródło ilustracji: http://www.empik.com/

„Śmierć frajerom” to pierwsza powieść łotrzykowska, jaką miałam okazję przeczytać. Nie wiedziałam czego mogę spodziewać. Ale jednego byłam pewna pojawi się jakaś ciekawa postać, która będzie kręcić i kłamać, aby coś zyskać. Kłamstwa płyną a razem z nimi fabuła. Oj nie powiem działo się…

Heniek Wcisło to zwykły chłopak, który przypadkowo ląduje w świecie, gdzie rządzą bandyci i typki spod ciemnej gwiazdy. Chłopak z pilnego ucznia przeistacza się w wojownika o wolność i prawdę. Walczy ze znienawidzonymi komunistami, przy boku takich osób jak Stefan Starzyński czy Władysław Broniewski. Po powrocie z wojaczki wpada w szemrane towarzystwo i staje się doskonałym kasiarzem.

Autor w niezwykle plastyczny sposób ukazał życie Warszawiaków żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Niewątpliwie był to szczególny okres nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale i wszystkich Polaków. Kiedy w 1918 roku Polska stała się niepodległym krajem, ludzie musieli od nowa budować własną niezależność. Powstawały nowe zakłady pracy, nowe organizacje i instytucje. W tym czasie działali wielcy Polacy, którzy za wszelką cenę chcieli, aby nasz kraj stał się potęgą. Na kartach książki przewijają się takie osoby, jak Józef Piłsudski, Władysław Broniewski czy Witkacy. Autor przywołał wiele wydarzeń historycznych, główny bohater walczy o Kijów czy Białystok. Chociaż nie był grzecznym i porządnym obywatelem jego serce biło dla ojczyzny.

Czytając czuje się klimat przedwojennej Warszawy. Razem z Heńkiem poznajemy przedstawicieli półświatka wśród nich pojawia się postać Szpicbródki. Bohater jest naszymi oczyma, dzięki którym obserwujemy pełną zwrotów akcji historię. Podoba mi się realizm całej opowieści. Widać, że autor wykonał kawał roboty. Swobodny i plastyczny język sprawia, że czytanie jest przyjemnością. Pisarz stworzył bohaterów z krwi i kości. Dostrzegamy ewolucję głównej postaci. Heniek na początku był cwaniakiem, który lekkomyślnie podchodził do życia, jednak wszystkie wydarzenia a jakich brał udział odcisnęły na nim swoje piętno. Staje się rozsądnym chłopakiem, który ze wszystkich sił dba o swoich najbliższych. Niejednokrotnie używa pięści, aby tylko polepszyć ich byt. Nie cofnie się przed niczym byleby tylko im pomóc.

Autor zadbał o każdy szczegół, nie odpuścił do samego końca. Zbudował powieść, która powala kunsztem. Dostajemy powieść w której kipi od opisów ówczesnego świata. Czekam na ukazanie się kolejnej pozycji autora, co ma nastąpić niebawem. Warto podkreślić, że książkę warto przeczytać chociażby dla opisów samej Warszawy. Autor w ciekawy sposób ukazał nastrój, jaki wówczas panował. Dostrzegamy zmiany, widzimy jak miasto się rozwija, nabiera wiatru w żagle. A razem z nim mieszkańcy.

Za książkę dziękuję empik.com

Sklep internetowy empik.com

1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Przyciąga mnie i tytuł i okładka, a także to, co jest w środku ;) Jak będę miała okazję, to z pewnością przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger