"POPĘKANE MIEJSCA" MICHELE PHOENIX

Popękane miejsca

Wydawnictwo: Święty Wojciech 
Data wydania: 2015 r. 
Ilość stron: 408 
Źródło ilustracji: www.swietywojciech.pl

"Popękane miejsca" to powieść o przemocy, miłości i próbie odnalezienia siebie. Przejmująca i wzruszająca, w dodatku pozbawiona wyolbrzymionych elementów zachwyca. Autorka napisała historię o tym, że życie bywa przewrotne i często lubi z nas zadrwić. 

Shelby jako dziecko doświadczyła przemocy ze strony ojca. W dorosłym życiu nie potrafi odnaleźć się w relacjach z innymi ludźmi. Bojąc się tego, że upodobni się do okrutnego rodzica, stroni od towarzystwa mężczyzn. Nieoczekiwanie w jej życiu pojawia się dziecko - Shayla. Czterolatka nosi w sobie tajemnicę, która sprawia, że życie Shelby przewraca się do góry nogami. Podejmując próbę ucieczki od przeszłości obie wyjeżdżają do Niemiec, gdzie Shelby podejmuje pracę w szkole. Początkowo nie potrafią zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Nie zostają jednak same, z pomocą przychodzi im brat kobiety oraz nowo poznany Scott. Obie będą musiały podjąć zmagania o własne szczęście. 

Autorka znalazła adekwatne słowa ,potrafiła w ujmujący sposób przedstawić świat rozterek dorosłej kobiety, która bita przez ojca w dzieciństwie, nie potrafi ułożyć sobie relacji w dorosłym życiu. Ta książka, nie ma co do tego wątpliwości, daje ludziom borykającym się z podobnymi trudami otuchę. Dobrze, że ukazano rozterki osoby, która mogłaby być szczęśliwa, gdyby nie piętno. Główna bohaterka boi się zaangażowania. Ucieka od wszystkich mężczyzn bojąc się, że gdy się otworzy upodobni się do okrutnego ojca. Jej sytuacja ulega zmianie, gdy musi zaopiekować się dzieckiem. Początkowa niechęć, przeradza się w tak silne uczucie, że sama bohaterka się temu dziwi. Uważała, że nie doświadczywszy nigdy miłości, nie będzie umiała kochać. Życie szybko zweryfikowało jej odczucia. A ona sama poznała prawdę o sobie. 

Przygotowałam się do czytania, bo wiedziałam, że książka będzie wymagała ode mnie zaangażowania. To nie jest ten rodzaj książki, którą możemy przeczytać w jeden wieczór, to przewodnik po duszy tych, którzy nie radzą sobie w życiu, bo ktoś ich kiedyś skrzywdził. Pozycja stanowi intrygujące spojrzenie na życie osoby, która będąc ofiarą przemocy domowej, uważała się za bezwartościowy twór. Powieść jest głosem tych, którzy doświadczyli tego nie potrafią poradzić sobie w życiu dorosłym. Pokazuje, jak łatwo można wpaść w pułapkę i jak krótka droga dzieli człowiek od samodestrukcji. Wielu uważa, że wszystko, to co dzieje się w domu powinno pozostać w jego murach. Jedna trzeba pamiętać o tym, że powinniśmy reagować i pomóc. Z drugiej strony "Popękane miejsca" to cudowny obraz tego co może uczynić miłość. Jak dziecko potrafi odmienić ludzie życie i jak łatwo odrzucić miłość.  

Książkę czyta się błyskawicznie. Krótkie rozdziały, nagłe zwroty akcji i cudne zakończenie to wszystko co lubię. Dzięki retrospekcji widzimy, jak wyglądało dzieciństwo bohaterki"Popękane miejsca" to ciekawe spojrzenie na relacje dorosłych i dzieci. Autorka w wzruszający sposób pisze o radości dzieci, ich naiwności, ale i oddaniu. To książka z gatunku tych, które nie mają zamkniętego zakończenia. Jestem ciekawa jak potoczą się dalsze losy Shayli i Shelby. 

"Popękane miejsca" to doskonała pozycja dla miłośników dobrej powieści obyczajowej. Rewelacyjna książka, którą połknęłam jednym tchem. Przeczytajcie koniecznie.  

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu św. Wojciech

Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo św. wojciecha

2 komentarze:

  1. Święty Wojciech chyba ma takie refleksyjne książki. Brzmi ciekawie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę piękna powieść chętnie bym nią sięgnęła :)
    http://kochamczytack.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger