"GENIALNA PRZYJACIÓŁKA" ELENA FERRANTE


Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 11.VI.2014 r.

Powieść traktuje o przyjaźni Lili i Eleny. Sześćdziesięcioletnia Elena dowiaduje się, że jej przyjaciółka z dzieciństwa, Lila, zniknęła. Co ciekawe zniknęły również wszystkie jej rzeczy osobiste. Nie zostawiła żadnych śladów, wszystko wygląda tak, jakby kobieta w ogóle nie istniała. Chcąc znaleźć odpowiedź, Elena postanawia opowiedzieć historię niezwykłej przyjaźni obu kobiet. Staruszka przenosi nas do przeszłości, do Neapolu, gdzie prym wiedzie bieda, przemoc i mafia.  Razem z nią wędrujemy ulicami tego niebezpiecznego miasta i poszukujemy odpowiedzi na zagadkę.

Muszę się przyznać, że mam problem z tą książką. Bo nie mam pojęcia, jak ją ocenić. Dobre wrażenie robi fabuła, która dotyka spraw trudnych, często bagatelizowanych i ukrywanych. Z drugiej strony nie mogłam przebrnąć przez pierwsze rozdziały. I nie chodzi tu o styl pisarki, ale nudę, która z nich zionęła. Dopiero po kilkunastu stronach akcja nabrała rumieńców i czytanie było przyjemnością. Szczególnie ciekawie zaczyna robić w ostatnich rozdziałach, a zakończenie powieści sprawia, że chce się sięgnąć po kolejną część. Autorka pisze w niezwykle realistyczny sposób, oddaje naturalizm i klimat życia w Neapolu.

Książka opowiada o próbie ucieczki przed biedą, przemocą i strachem. Każdy człowiek dzierży w swoich rękach najcenniejszy dar, ma możliwość kierowania swoim życiem. Może sam decydować o tym, co chce robić w życiu. Każdy samodzielnie pisze swoje życie, które składa się z wyborów, doświadczeń i sukcesów. Bohaterki pozycji chciały za wszelką cenę wyrwać się z brudnego świata Neapolu, pełnego okrucieństwa, biedy, ciemnoty i przemocy. W książce znajdziemy opis dwóch światów. Świat biednych pełen bestialstwa i nędzy oraz świat bogatych pełen przepychu i wygody. Możemy zaobserwować różnice kulturowe, które widoczne są w podejściu do życia i roli dziewczyny w społeczeństwie. Intrygować może postać Lili, która posiadała tak skrajne cechy, że trudno określić jej charakter. Z drugiej strony widzimy siłę Włochów, ich upór i wewnętrzną siłę do walki o lepsze życie.

Całość wydarzeń poznajemy z relacji Eleny, która soczyście i ciekawie opowiada o tym, czego doświadczyła. Jej styl opowiadania porywa, pobudza do myślenia, bo o wielu rzeczach opowiada z ironią i pewną nostalgią. Podobało mi się ukazanie odczuć Eleny, nie zawsze była wierną towarzyszką Lili. Główna bohaterka nie wybiela się, szczerze mówi o tym, jak zazdrościła przyjaciółce, jak zawistnie życzyła innym koleżanką klęski. Pisarka w doskonały sposób oddała to w jakich warunkach żyli ówcześni ludzie. W ich rodzinach dominowała przemoc i bieda. Często nie mieli z czego żyć. Edukację traktowano jak coś złego, coś co powoduje zamęt w głowach młodych ludzi. Codzienność zmusiła ich do wypracowania odpowiedniego systemu przetrwania, do rozwinięcia takich cech, jak przebiegłość, spryt i upór.

Książka skłania do refleksji, sprawia, że każdy odbiorca inaczej patrzy na swoje życie. Zaskoczyło mnie zakończenie, nie sądziłam, że pisarka tak pokieruje losami bohaterów. Pozycja niewątpliwie ciekawi, ale sama nie wiem, czy każdemu przypadnie do gustu. Myślę, że należy po nią sięgnąć i samodzielnie osądzić. W sumie sama jestem ciekawa reakcji innych czytelników.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję empik.com

Sklep internetowy empik.com1 komentarz:

  1. Fabuła ciekawa ale ta nuda, która wieje z pierwszych rozdziałów sutecznie mnie od tej ksiązki odstrasza.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger