"WIELCY ZAPOMNIANI. POLACY, KTÓRZY ZMIENILI ŚWIAT" MAREK BORUCKI


Wydawnictwo: Muza S.A.
Data wydania: 21.I.2015 r. 
Ilość stron: 448


Każdy z nich jest podziwiany w świecie. A w Polsce niewielu wie o tym, że byli i tworzyli. Marek Borucki opowiada o ludziach, którzy zdobyli na świecie ogromny szacunek, sławę i uznanie. Wśród 39 osób możemy odnaleźć wielu naukowców, kompozytorów, malarzy, pisarzy i grafików. Wielu otrzymywało międzynarodowe wyróżnienia, kilkoro z nich było nominowanych do Nagrody Nobla. Ich dzieła trwają do tej pory, jednak pamięć o nich się zatarła. Niestety w kraju mało, kto kojarzy Romana Maciejewskiego czy Rudolfa Modrzejewskiego – syna Heleny Modrzejewskiej. 

Autor stworzył książkę, opartą na kilkunastu opowieściach o zasłużonych Polakach. Z tła tych historii oprócz samy biografii wyłania się nam obraz życia zwykłych ludzi. Widzimy, jak walczyli o życie podczas wojny, jak musieli wybierać między życiem swoim a swoich bliskich. Dostrzegamy ich trud w dzieło odbudowy państwa polskiego. Oprócz wzniosłych czynów, ujrzymy również brudny i ciemny obraz społeczeństwa. W którym nasi rodacy byli gnębieni, a świat zapominał o ich czynach. I tylko od nas zależy, czy będziemy w stanie chwalić się tym co posiadamy.

Książka została napisana prostym językiem bez udziwnień, czy ozdobników. Autor w zwykły sposób przedstawił krótkie biogramy wielkich Polaków, o których zapomniano. Wielkie słowa zagłuszyłyby ich dokonania, tragizm i osiągnięcia. Taki przekaz sprawił, że każda z opowieści jest niezwykle realna. Pozycję czyta się dosyć szybko. Nie powiem momentami byłam znużona, gdy opowieść zaczynała się ciągnąć, jednak były to pojedyncze sytuacje.

Pozycję wzbogacono o fotografie pochodzące ze zbiorów archiwalnych. Dzięki temu lepiej poznajemy osoby o których pisze historyk. Możemy zajrzeć w ich życie prywatne i jeszcze lepiej zagłębić się w ich charakter i osobowość. Na szczęście Marek Borucki nie skupił się tylko, i wyłącznie na samych osiągnięciach. W książce można odnaleźć mnóstwo anegdot i różnych pikantnych szczegółów z życia tych bohaterów. Każda z historii jest inna, bo i każdy bohater był bardzo często jednostką niepokorną i nieustępliwą. Właśnie dzięki temu uporowi i odwadze powstało wiele dzieł, budowli i rzeczy, którzy my współcześni na co dzień używamy.

Każda z przytoczonej opowieści, która znalazła się w „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” jest różnorodna i intrygująca. Będziemy mogli się trochę pośmiać, wzruszyć i uronić łzę. Uważam, że powinny powstać kolejne tomy tej pozycji, bo historia zna wielu wybitnych ale zapomnianych Polaków. Musimy być dumni z naszych przodków. Bo świat oprócz wybitnych Amerykanów, Niemców czy Brytyjczyków zna wielu utalentowanych Polaków, o których ich rodacy zapomnieli. Warto promować i pamiętać o przeszłości, aby w przyszłości chwalić się tym, co polskie.

Za możliwość zapoznania się z pozycją dziękuję empik.com

Sklep internetowy empik.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger