"NASTĘPCZYNI" KIERA CASS


Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 13.V.2015 r.
Ilość stron: 360
Źródło ilustracji: wydawnictwo-jaguar.pl


Dwadzieścia lat temu Eliminacje wygrała America Singer. Zdobyła serce księcia Maxona i zasiadła na tronie. Teraz przyszedł czas na księżniczkę Eadlin. Oczekuje się od niej, że jej Eliminacje zaprowadzą spokój w kraju. Wszystkie niesnaski znikną, a królewskie zarządzenia polepszą los najbiedniejszych. Dziewczyna od samego początku sabotuje całe przedsięwzięcie. Nie chce wychodzić za mąż, pragnie sama decydować o własnym życiu. W pewnym momencie rywalizacja przybiera dziwny bieg, a bohaterka musi wybrać to, co jest dobre dla jej poddanych.

Fabuła powieści Kiery Cass przypomina reality show. Spośród wielu kandydatów główna bohaterka musi znaleźć tego jednego jedynego. Poprzednie opowieści autorki miały taki sam scenariusz. Zastanawiałam się, co może mnie zaskoczyć w kolejnej pozycji autorki. W sumie nic się nie zmieniło, została koncepcja, wiele elementów powtarza się. Zmianie ulegli jedynie bohaterowie i sytuacja społeczna. Doszło do zniesienia klas i każdy może robić to, co pragnie. Niestety wielu nie akceptuje decyzji władz i chce, aby król abdykował.

Książka jest skierowana głównie do młodszych czytelników, chociaż pewnie i ci starsi nie pogardzą i z ciekawością sięgną po tą pozycję. Myślę, że każda historia powinna mieć swoją szansę, bo łatwo zdyskredytować pewną rzecz nie zapoznając się z nią. A autorce udało się stworzyć ciekawą i niezwykle wciągającą pozycję. Trzeba przyznać, że drzemie w niej wielki potencjał. Pisarka porusza kilka ciekawych wątków, każdy z nich rozwija i ubarwia. Cała historia cechuje się wieloma wspaniałymi pomysłami. Najlepiej prezentuje się wątek walki o prawa i przyszłości królestwa. Mieszkańcy Illei pragną spokojnego i dostatniego życia. Niestety władza nie potrafi poradzić sobie ze zmianami, jakie zaszły w społeczeństwie. Jak na razie temat jest rozpoczęty myślę, że jeszcze bardziej rozwinie się w kolejnych częściach (o ile powstaną). Generalnie książka wciąga i dostarcza masę rozrywki, czego należy pogratulować Kierze Cass. Podoba mi się również różnorodność bohaterów. Wielu z nich miesza i wprowadza zamęt na dworze.

Akcja, którą serwuje pisarka utrzymuje się na dobrym poziomie: jest zmienna, ma w sobie coś intrygującego i zatrzymuje przy sobie czytelnika. Z ogromną przyjemnością śledzi się wydarzenia na dworze Illei. Książka zakończyła się według mnie bezsensu. Podejrzewam, że pojawi się kontynuacja losów głównej bohaterki. ciekawi mnie jak potoczą się dalsze losy bohaterów eliminacji.

W tym przypadku mamy do czynienia z soczystą historią, pełną niepewności i zagadek. „Następczyni” to przykład dobrej literatury młodzieżowej, o którym powinno się mówić szerzej. Pisarka udowadnia, że nie trzeba wiele, by stworzyć fascynujący świat, którym zachłysną się czytelnicy. Wystarczą niebanalni bohaterowie i intrygująca akcja 

Dziękuję Wydawnictwu Jaguar za możliwość zapoznania się z pozycją

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger