"ROZDROŻA" SABINA WASZUT


Wydawnictwo: Muza 
Data wydania: 29.XI.2014 r.
Ilość stron: 320


Piękna i pasjonująca powieść „Rozdroża”, to połączenie romansu i powieści historycznej. Sophie i Władek, to młodzi ludzie, którzy odnajdują się w przeddzień II wojny światowej. Dla dziewczyny spotkania z chłopakiem, to odskocznia od trudów codziennego dnia. Z czasem przelotna znajomość przeradza się z silne uczucie. Pojawia się miłość, która nie jest dobrze odbierana przez najbliższych młodej pary. Matce Władka trudno zaakceptować związek niemieckiej dziewczyny z chłopakiem, którego ojciec walczył w powstaniach. Kiedy wreszcie udaje, im się wyjść na prostą, wybucha wojna. We wrześniu 1939 roku mężczyzna trafia do wojska, dostaje się do niewoli, a następnie zostaje wciągnięty do Wehrmachtu. Sophie próbuje odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości. Kończy kurs stenotypistek i wyjeżdża do Pszczyny, aby podjąć pracę. Młoda dziewczyna oddalona od ukochanego i rodziny musi dokonać niełatwych decyzji. Uczucie tych dwojga ludzi zostanie wystawione na ciężką próbę, tylko od nich zależy, czy będą w stanie postawić wszytko na jedną kartę.

„Rozdroża”, to opowieść o miłości, rozstaniu, szukaniu nowych dni i walce o szczęście. Pokazuje piękno człowieka. Ukazuje w najpiękniejszym stopniu siłę miłości do drugiego człowieka. Mimo trudnych czasów Sophie i Władek potrafili odnajdywać się w tej rzeczywistości. Wiedzieli, że wojna zmieni ich wewnętrznie, ale i zewnętrznie, jednak nie potrafili wybrać inaczej. Nie umieli zrezygnować z siebie i wbrew wszystkim trwali przy sobie.

Autorka wciąga czytelnika w swoją opowieść. Nie pozwala opaść emocjom i zagubić się ciekawości. Dodatkowo ukazuje całe okrucieństwo wojny i czynów jakich dopuścili się Niemcy i Sowieci. Opisy egzekucji, przesłuchań i marszu uwolnionych z obozu więźniów były wstrząsające. Stanowiły tło całej sytuacji, jednakże pokazały jak mocno wpływały na psychikę ówczesnych ludzi. Książka „Rozdroża” mimo swoich niewielkich rozmiarów i objętości, niesie za sobą duży ładunek emocji i intryguje czytelnika. Autorka ukazała rozterki ówczesnych Ślązaków. Problemy z przynależnością narodową. Widzimy świat z perspektywy zarówno Polaka, którego ojciec brał udział w powstaniu narodowym, jak i Niemki, której rodzina musi się odnaleźć w polskiej rzeczywistości. Dostrzegamy dylematy i widzimy jak próbują zrozumieć świat, w którym żyją.

Książka ta, to przede wszystkim opowieść o młodej dziewczynie, która nie chce wielkich rzeczy, pragnie być tylko kochaną i akceptowaną. Jej rozterki są związane nie tylko z ukochanym, ale i pochodzeniem. Dziewczyna musi wybrać, czy jest Polką, czy Niemką. Sophie zostaje wystawiona na liczne pokusy, jedną z nich jest praca dla przystojnego i porządnego człowieka. Kobieta próbuje być wierna swoim przekonaniom i miłości. Z podobnymi dylematami boryka się Władek, który jest potomkiem polskiego patrioty, a zostaje siłą wciągnięty do Wehrmachtu. Niszczy go to, że został zmuszony stanąć po przeciwnej stronie barykady. Zdaje sobie sprawę z tego, że jego ojciec prędzej by umarł, niż zgodził się na tę służbę.

Całą historię przeczytałam łatwo, szybko i przyjemnie. Pisarka stworzyła intrygujące postaci i ciekawą historię. „Rozdroża” wciągają i sprawiają, że chcemy spotkać Sophie i zapoznać się z jej powojennym życiem. Zachęcam 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję empik.com

Sklep internetowy empik.com

1 komentarz:

  1. Wydaje się być bardzo ciekawa. Lubię takie powieści, mogłabym czytać tylko takie :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger