"Ukryta historia Vladimira Nabokova" Andrea Pitzer


Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza
Data wydania: 4.II.2015 r.
Ilość stron: 464

Postać Vladimira Nabokova jest powszechnie znana, jednak po przeczytaniu jego biografii uświadomiłam sobie, jak uboga była moja wiedza. Cieszę się, że Wydawnictwo Muza podjęło się wydania tej pozycji. A empik.com udostępnił egzemplarz do recenzji. Dzięki temu miałam okazję spotkać się sam na sam z  Nabokovem. Pozycja odpowiada na moje pytania dotyczące twórczości autora.

Poznajemy korzenie i dom rodzinny pisarza. Autorka książki przeniosła nas w czasy jego dzieciństwa, studiów, pierwszych sukcesów pisarskich i następnie do czasu emigracji. Uświadamia nam na nowo trudną drogę emigrantów. Z drugiej strony dostrzegamy upór, silną wolę Nabokova. Dostrzegamy, że przez całe swoje życie nienawidził komunistów. A w każdym dziele oddawał zło jakiego się dopuścili. Nie zapomniał o ofiarach obozów koncentracyjnych i gułagów. Sam poniósł stratę, jego brat zmarł w obozie, a ojciec został zamordowany. Nabokov za wszelką cenę dążył do ukazania prawdziwego oblicza rewolucji w Rosji i okrucieństwa jakie niesie za sobą każdy totalitaryzm.

Dzięki lekturze poznajemy dokładnie jak wyglądało życie Rosjan podczas przewrotu. Kolejne wydarzenia i fakty, o jakim traktuje książka, to I wojna światowa, wielka czystka w Rosji, II wojna światowa i wszechobecny terror. Wszystko, to poznajemy obserwując życie Nabokova. Należy przyznać, że miał szczęście, udało mu się ujść z życiem i wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Cały czas marzył o powrocie do Europy, do miejsca, gdzie zostawił swoją duszę.

Z tej historii wyłania się postać Vladimira Nabokowa jako osoby pełnej wewnętrznej siły. Miał niewątpliwie ogromny talent. Wszyscy oceniają jego twórczość tylko po tym co pisał. Nie zagłębiają się w nią i nie dostrzegają wielu podstawowych faktów. To co na pozór wydaje się proste, w jego działalności ma drugie dno. Pisarz należał do grona osób, które nie zapomniały o innych. Cały czas wspierał Żydów, nigdy nie pozwolił, aby w jego obecności ktoś ich obrażał. Pamiętał o tych, którzy podali mu pomocną dłoń w sytuacjach kryzysowych. Uciekał od wielkiej polityki, jak sam twierdził nużyła go.

Historia Nabokova ujęła mnie swoim profesjonalizmem. Widać, że autorka podeszła do tematu poważnie. Analizowała twórczość pisarza i dzieliła się swoimi spostrzeżeniami ze znawcami literatury. Dodatkowo odwiedziła miejsca, które są, z nim związane. Przypisy na końcu pozycji potwierdzają moje słowa. I nie mamy w tej sytuacji styczności z suchymi faktami. Całość jest napisana przystępnym językiem. Nie brakuje zabawnych anegdot z życia pisarza.

„Ukryta prawda Vladimira Nabokova”, to ciekawie napisana, pięknie wydana książka, która opowiada o życiu niesamowitego człowieka. Pisarza, który pisał książki pełne brzydoty, erotyki i zła, a, z drugiej strony kochał ponad wszystko swoją żonę i motyle. Ta pozycja opisuje najważniejsze okresy z jego życia. Nie skupia się tylko na wątkach biograficznych i twórczości pisarza – pokazuje całe spectrum problemów ówczesnego świata. Polecam wszystkim, którzy mają ochotę na nowo odkryć autora „Lolity” 

Za możliwość zapoznania się z biografię Vladimira Nabokova dziękuję empik.com

Sklep internetowy empik.com

1 komentarz:

  1. Brzmi naprawdę ciekawie, z chęcią dowiedziałabym się czegoś więcej o tym człowieku. Będę miała ten tytuł na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger