"Butik na Astor Place" Stephane Lehmann


Wydawnictwo: Muza S.A.
Data wydania: 11.02.2015 r.
Ilość stron: 480

Amanda Rosenbloom prowadzi butik z używanymi ubraniami vintage w Nowym Jorku. W mieszkaniu staruszki, która chce sprzedać jej swoje stroje odnajduje stary pamiętnik. Okazuje się, że są to zapiski Olive Westcott, młodej kobiety, która w 1907 roku zamieszkała na Manhattanie. Dziewczyna pochodziła z zamożnej i wpływowej rodziny. Zawsze marzyła o tym, aby pracować w eleganckim centrum handlowym. Jednak pozycja społeczna i upór ojca nie pozwalały jej na to. Jedynym jej zadaniem jest znalezienie sobie odpowiedniego męża. Niestety, życie spłatało figla, ojciec Olive zginął w wypadku. Od tej opory była zdana tylko i wyłącznie na siebie. Musiała podjąć pracę i zacząć samodzielnie kierować własnym życiem.

„Butik na Astor Place” to opowieść o dążeniu do niezależności i wolności. Nie tylko tej cielesnej, ale i duchowej. To opowieść o kobietach, które nie chcą żyć według narzuconych, im zasad, pragną same kierować własnym życiem. Te dziewczyny miały odwagę przeciwstawić się opinii publicznej i choć napotykały na trudności, nie chciały rezygnować ze swoich marzeń. Dzisiaj każda kobieta może wybrać kogo poślubi, gdzie będzie pracowała, czy studiowała. Sama kieruje własnym życiem. Stephane Lehmann pokazuje, że dzięki takim silnym kobietom dzisiejszy świat tak wygląda.

Pisarce udało się uchwycić proces rozwoju wielkich centrów handlowych, kiedy to sprzedawcy zaczęli wychodzić naprzeciw kupującym. Co ciekawe były to początki pracy zawodowej kobiet. Początkowo budziło, to zgorszenie, ale z czasem sytuacja gospodarcza i polityczna sprawiła, że zaczęto akceptować ten fakt. Dzięki temu współczesne kobiety mogą same decydować o swoim losie.

Całość została napisana ciekawym stylem i pochłania się ją w zaskakującym tempie. Podczas spotkania z tą powieścią cały czas czułam emocje, które targały bohaterkami. Autorka doskonale przestudiowała życie w Nowym Jorku na przełomie XIX i XX wieku oraz zmiany jakie wówczas się dokonywały. Byłam zaskoczona zakończeniem, okazało się cudowne i świetnie wpasowało się w całą fabułę. Powieść autorki pozytywnie zaskakuje i sprawia, że czułam niedosyt. Mam ochotę poznać dalsze losy właścicielki butiku Astor Place.

Autorka stworzyła zadziwiającą i niezwykle fascynującą kronikę życia codziennego kobiety przełomu wieku. W książce możemy znaleźć wiele błyskotliwych i ciekawych informacji o trudnej sytuacji niewiast. Mamy mnóstwo opisów Nowego Jorku. Pisarka przytoczyła wiele intrygujących faktów z historii tego miasta. Serdecznie polecam tę lekturę i gwarantuję świetną zabawę. 

Serdecznie dziękuję za książkę empik.com

Sklep internetowy empik.com

3 komentarze:

 1. Bardzo mi się podobało i kocham tę okładkę:) Znalazłaś piękne zdjęcie, zakochałam się!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ochotę na tę książkę i jeżeli tylko wpadnie mi w ręce to przeczytam od razu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka wydaje się być interesująca!
  pozdrawiam
  http://okiem-ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger