Na tropie prawdy - "Kasacja" Remigiusz MrózWydawnictwo:Czwarta Strona
Data wydania: 18.II.2015 r.
Źródło ilustracji: czwartastrona.pl


Zacznę trochę, inaczej niż zwykle, czyli od końca. Dawno nie spotkałam się z tak intrygującym thrillerem. Remigiusz Mróz potrafi naprawdę dobrze budować wciągające historie. „Kasacja”, to nietuzinkowa historia, która ma tylko jeden minus zbyt szybko się kończy.

Jeśli chodzi o fabułę tej historii, to zaczyna się ona bardzo intrygująco. Syn znanego biznesmena zostaje oskarżony o brutalne morderstwo dwóch osób. Sprawa wydaje się prosta, bo potencjalny sprawca spędza 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ofiarami. Obrony Piotra Langera podejmuje się ceniona warszawska prawniczka Joanna Chyłka. Przypadkowo dołącza do niej jej podwładny Kordian Oryński. Sprawa wydaje się o tyle zawiła, że ich klient nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że to on jest sprawcą. Dwoje prawników zostaje wciągniętych w grę, w której przyjdzie, im stoczyć batalię o własne życie.

„Kasacja”, to książka, w której bohaterowie wyróżniają się swoją nietuzinkowością. W mniejszym bądź większym stopniu zyskują sympatię czytelników. Jednak co ważne nie są obojętni. Podoba mi się połączenie silnej osobowości jaką jest Łaska z młodym wilczkiem – Oryńskim. Na uwagę zasługuje również Piotr Langer, którego trudno rozgryźć. Jego dziwne zachowanie wskazuje, że nie jest do końca szczery ze swymi prawnikami. Każda postać jaka pojawia się w książce ma swój indywidualny charakter, coś, co wyróżnia ją z tłumu.

Autor wprowadza czytelnika w skomplikowany świat morderców, mafii, prokuratury i sojuszy. Prowadzi przez te zawiłości, często świadomie myląc drogę. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Trudno oderwać się od tej rzeczywistości. Remigiusz Mróz sprawnie operuje językiem i plastycznie buduje scenerię. Nie brakuje przekleństw, ale są one naturalne dla poszczególnych sytuacji. Sprawiają, że całość wydaje się jeszcze bardziej realna.

Bohaterów cechuje wyrazistość, każdego możemy dobrze poznać, nawet tych drugoplanowych. Oskarżony swoim zachowaniem wywołuje ciarki na plecach, ale i intryguje. Trzeba podkreślić, że propozycja jest naprawdę ciekawa, potrafi przykuć uwagę czytelnika i sprawia, że pozostaje w jego pamięci na długi czas.

Pisarz sprawia, że czasami mówiąc kolokwialnie, pada nam szczęka z wrażenia. Nieprzewidywalne rozwiązania, budzący strach morderca i logiczne postępowanie jego obrońców. Fabuła tej historii przypomina mi dobre thrillery, których tytuły zostają nam w pamięci.

Pozycja sprawia, że czytelnikowi trudno się oderwać od historii, aż do samiusieńkiego końca. Ciekawy pomysł połączony z niesamowitym warsztatem sprawił, że w moje ręce trafiła perełka. Na końcu pisarz zapowiedział kontynuację dziejów. Jestem ogromnie ciekawa, co nowego wydarzy się w życiu bohaterów.

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona

3 komentarze:

  1. Kupiona, czeka na mnie na półce. Jestem jej strasznie ciekawa. Niech no ją tylko do łapek dostanę. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się w 100% ;) "Kasacja" to książka, od której trudno się oderwać ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger