"Cena ciała" Marek Weiss

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 25.XI.2013 r.
Ilość stron: 200
Źródło ilustracji: www.empik.com

Marek Weiss oprowadza nas po mrocznym świecie przestępczości i prostytucji. Po przestrzeni, gdzie pojęcia takie jak wolność, godność i szacunek nie istnieją. Prym wiedzie brutalność, gwałt i nienawiść. Każdy człowiek jest traktowany jak rzecz, a każdy akt zerwania z tym światem, jak zdrada. Kto się wyłamie i będzie pragnął ucieczki, nie zazna do końca życia spokoju i bezpieczeństwa, bo oprawcy nie puszczają nikogo wolno.

Główna bohaterka prowadzi nas po świecie prostytucji, alfonsów i ciemnej strony człowieka. Młoda dziewczyna za namową brata postanawia opisywać swoje przeżycia w Internecie, zakłada blog. W każdej notce opisuje przeżycia, swoje emocje i przemyślenia. Jej wpisy zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Czytelnicy odnoszą się do niej dwojako, jedni obrzucają błotem i obrażają ją, z kolei inni litują się, pragną pomóc młodej kobiecie. Kiedy alfons prostytutki dowiaduje się, że dziewczyna pisze bloga, daje jej jasno do zrozumienia, że nie pochwala tego co robi. Zdesperowana ucieka, znajduje schronienie w różnych miejscach, aż trafia do klasztoru. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy dochodzi do sprzeczki między nową mieszkanką klasztoru, a zakonnicą. Na skutek czego dziewczyna musi opuścić schronienie. Mury klasztoru już jej nie chronią, a jej dawni pracodawcy czynią wszystko, aby ją odnaleźć. W końcu dochodzi do konfrontacji….

Książka opowiada o dziewczynie, która w prosty sposób opowiada o swoim życiu. Szokuje i prowokuje. W dosadny sposób streszcza to, jak wygląda jej życie, dlaczego została prostytutką i na czym polega jej praca. Czytając zagłębiamy się w świat dziewczyn do wynajęcia, gotowych na rozkaz. Żadna z nich nie ma prawa mieć gorszego dnia. Nie mówiąc już, że może nie zgodzić się z „życzeniem” swojego szefa. Musi być na każde skinienie, bo odmowa może zakończyć się dla niej brutalnie.

Czytelnik podczas czytania musi zmierzyć się z takimi tematami jak moralność, godność, szacunek, wiara. Główna bohaterka opisuje swoje życie bez zbędnych ozdobników, pisze prawdziwie. Wspomina o dziewczynach, które razem z nią pracowały. Czyni to sposób autentyczny wspominając te, które zginęły z rąk swoich klientów, popełniły samobójstwo bądź straciły kontakt z rzeczywistością. Język z jakim spotykamy się w pozycji jest pozbawiony hamulców, kobieta sama siebie nazywa dziwką. Nie stroni od przekleństw i obelg. Ze szczerością pisze do swoich czytelników. Cechuje ją ogromna agresja.

Wydawać, by się mogło, że główna postać to pełna siły kobieta, która bez zahamowań opowiada o swoim życiu. Tak naprawdę jest zagubioną istotą mającą za sobą trudne dzieciństwo i jeszcze trudniejszą dorosłość. Z wielką ironią mówi o tych wartościach, które są ważne dla każdego zwykłego człowieka. Nie ma autorytetów, ale szuka ich. Pragnie odnaleźć spokój i bezpieczeństwo. Decyduje się na wielki krok i rzuca dotychczasowe życie. Niestety, przewrotny los i okrutni ludzie nie dadzą o sobie zapomnieć.

„Cena ciała”, to książka pełna okrucieństwa i smutku, będąca obrazem ludzkiej walki o godność. Stanowi próbę uchwycenia ludzkiego honoru i potrzeby bezpieczeństwa. Autor poprzez swoją bohaterkę próbuje odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące ludzkiej cielesności i moralności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger