"Przysługa" Anna Karpińska

Wydawnictwo: Przószyński i S-ka
Data wydania: 6.IX.2014 r. 
Źródło ilustracji: www.empik.com

Z Anną Karpińską miałam okazję spotkać się czytając „Chorwacką przystań”. Wówczas byłam urzeczona historią, postaciami i scenerią. Mając przed sobą „Przysługę” zastanawiałam się, jaki pomysł miała autorka na nową książkę. Przeczytałam i potwierdzam było warto.

Całość opowieści toczy się wokół przysługi jaką Karol zgodził się oddać swojemu bratu - Dariuszowi. Obaj uzgodnili, że prawda nie ujrzy światła dziennego. Niestety, życie bywa przewrotne. Śmierć Dariusza wywołała lawinę zdarzeń. Nic już nie będzie takie samo. Ważne jest to jak z prawdą poradzą sobie żony obu mężczyzn. Czy dadzą sobie radę z tajemnicą jaką ukrywali. Dodatkowo problemy zawodowe i rodzinne pogłębią bardzo trudną sytuację obu rodzin.

Autorka nie decyduje się na banały, stawia bohaterów przed trudnymi dylematami. Nie pomaga, im, wręcz coraz mocniej komplikuje ich sytuację. Istotne jest to, że wszelkie opisywane problemy są bliskie człowiekowi. Pisarka nie odchodzi od realiów, skupia się na troskach dnia codziennego. Sam pomysł na fabułę był niezwykle ciekawy i indywidualny. Nie powielono pomysłów opisywanych w innych książkach obyczajowych. Dzięki czemu czytanie nie jest odtwarzaniem wcześniej przeczytanych pozycji. Spotykamy się z nową historią.

Podobała mi się modyfikowana narracja. Całość poznajemy z kilku perspektyw. Widzimy jak każda z postaci widzi zaistniałą sytuację i zdarzenia, jakie się z nią wiążą. Dzięki retrospekcji mamy okazję bliżej poznać bohaterów, zagłębić się w ich przeszłość. Co istotne całość fabuły wkomponowano w codzienność. Ale nie jest to monotonne wręcz przeciwnie, autorka w taki sposób opisała najprostsze czynności, że nie czujemy znudzenia.

Urzekła mnie dojrzałość pisarki. Niesamowity warsztat pisarki sprawia, że lektura jest przyjemnością. Autorka ma ogromny dar do tworzenia nietuzinkowych postaci. Niesamowita według mnie jest Elwira. Dodatkowo tematy poboczne sprawiały, że fabuła była dynamiczna pełna zwrotów akcji, a zakończenie zwaliło mnie z nóg. Nie miałam pojęcia, że może nastąpić coś takiego.

Z czystym sumieniem zachęcam do czytania. Wspaniała fabuła, która wyszła spod pióra polskiej pisarki, nic tylko wspierać rodzimych pisarzy. Bo wykonała świetną robotę. Książka przeznaczona jest głównie dla kobiet, niezależnie od wieku w jakim się znajdują. Przekazuje niesamowitą energię i sprawia, że na pewne rzeczy patrzymy w inny sposób.

                                        Dziękuję Redakcji Sztukater za udostępnienie egzemplarza do recenzji

Sztukater.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger