"ZDRADA" SARA POOL

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal
Data wydania: VI.2014 r.
Ilość stron: 448


„Zdrada”, to kontynuacja  „Trucizny” amerykańskiej pisarki pasjonującej się historią. Nieprawdopodobnie ciekawy pomysł na opowieść o ludziach XV wiecznego Rzymu. Utrzymana w ciekawym tonie, nawet dla najbardziej wymagających wielbicieli powieści historycznych.

Akcja powieści toczy się w czasach, gdy papieżem jest osławiony Rodrigo Borgia, czyli Aleksander IV. Postać nietuzinkowa i niewątpliwie zagadkowa. Ale, to nie on jest głównym bohaterem jest to młoda trucicielka. Francesca pełni również rolę osobistego ochroniarza Ojca Świętego. Wielu dostojników boi się do niej zbliżyć, bo z jednej strony para się niebezpieczną profesją, a, z drugiej strony jest niezwykle pociągającą kobietą.  Dziewczyna odziedziczyła zawód po swoim ojcu zamordowanym przez pewnego wpływowego osobnika. Dodatkowo młoda kobieta wikła się w romans z synem papieski Cesare, ale i jemu nie potrafi zaufać. Bo jak można człowiekowi o tak wielu twarzach? Udając się do jego sypialni nosi ze sobą nóż. W codziennym życiu zagraża jej wielu, ale i sama wielokrotnie ryzykuje. Bierze udział w niebezpiecznych spotkaniach. Ich uczestnicy rozwijają swoją wiedzę, za co grozi stos. Francesca pragnąc się rozwijać nie boi się ryzykować własnego życia. Wierzy, że dzięki temu poznaje wiadomości, które może wykorzystać w życiu.

Nie wiem czemu wcześniej nie trafiłam na tę książkę. Gdyby nie przypadek nigdy nie przeczytałabym jej. Autorka stworzyła pierwszorzędną, budującą napięcie pozycję. Podążamy ulicami Rzymu, ukrywany się przed niebezpieczeństwami i chronimy papieża. To świetnie napisana powieść. Niekiedy mroczna, ale, kiedy trzeba potrafi zaskoczyć. Dodatkowym atutem są nietuzinkowi bohaterowie, pełni sprzeczności. Sprawiają, że historia wydaje się autentyczna.

Autorka nie używa wyszukanych zwrotów, by dotrzeć do Czytelnika. Proste wypowiedzi i ciekawe dialogi sprawiają, że opowieść pochłania się w zastraszającym tempie. Wszystko dostało dopracowane i dopieszczone. Widać, że pisarka pracowała nad tym, aby zdobyć wiedzę o opisywanych czasach. Oczywiście, mamy do czynienia z fikcją literacką i tylko kilka elementów ma pokrycie z wydarzeniami jakie miały miejsce w rzeczywistości. 

Myślę, że mało, kto przejdzie obojętnie obok tej pozycji. A ja z przyjemnością sięgnę po kolejną część historii. Czasy Aleksandra IV były niezwykle specyficzne i zawsze z ciekawością czytam pozycje o nich traktujące. Ta pobudziła moją wyobraźnię i pozwoliła przenieść się w czasie. Polecam wszystkim, którzy lubią intrygi i spiski.

Dziękuję za udostępnienie egzemplarza do recenzji empik.com

Sklep internetowy empik.com

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa epoka i bardzo ciekawe miejsce - zapowiada się świetna lektura :) Będę miała na uwadze książki tej autorki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O tak książka zasługuje na uwagę.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger