"Nie tylko o łajdakach" Magdalena Kulus


Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 16.06.2014 r.
Ilość stron: 304
Źródło ilustracji: www.empik.com


Nie tylko o łajdakach, czyli historia młodej odrzuconej dziewczyny., która postanowiła wziąć się w garść i zmienić coś w swoim życiu. Opowiadanie posiada cechy typowego romansu, jednak nie jest to do cna słodka historia. Można powiedzieć, że ma w sobie niesamowitą mądrość życiową. Tą, która rodzi się w czasie zwykłych czynności i pomaga nam w podejmowaniu decyzji.

Nastka jedynaczka wychowywana przez apodyktycznych rodziców, postanawia przenieść się do domu na wsi. Ucieka od problemów, rozterek miłosnych i wiecznych narzekań rodziców. Zatrzymuje się w małej wiosce razem ze swymi psiakami, które są wspaniałymi towarzyszami dla udręczonej dziewczyny. Młoda kobieta wikła się w wiele ciekawych i zabawnych wydarzeń. Wielokrotnie staje się pośmiewiskiem całej wiejskiej społeczności. Kilka razy zostaje posądzona o złe prowadzenie się i co karygodne przez nią kościół traci obraz św. Maksymiliana Kolbe. W tych całych zawirowaniach nie jest sama. Spotyka życzliwych sobie ludzi, którzy potrafią podać rękę w niedoli. Te zwykłe wydawać, by się mogło osoby, uczą ją, że nie tylko łajdacy są na tym świecie. A każdy dzień może być radością. Dziewczyna szybko dostrzega co jest dla niej ważne, a co ważne przestało być.

Piękna książka, prawda? Atmosferę wsi, życie tamtejszych mieszkańców można odbierać wszystkimi zmysłami. Czujemy zapach konfitur, skoszonej trawy i łąki. Początkowo pozycja może wydawać się nieco trywialna i durna… później opowieść robi się milsza, ciepła. Autorka nie porusza górnolotnych tematów, pisze prosto o potrzebie wolności i  poszukiwaniu swojego miejsca na świecie.

Książka porusza całe spectrum ludzkich emocji i więzi. Autorka oddała cały czar przyjaźni, miłości. Nie zapomniała opisać także nieszczęśliwego zakochania. Uczucia te wypełniają życie bohaterów. Wielu z nich znajduje się na zakręcie swego życia. Nie wiedzą jak mają dalej podążać, gdzie powinni szukać drogowskazów. Odpowiedzi na te pytania bardzo często pojawiają się niespodziewanie.

Z pisarką miałam okazję spotkać się po raz pierwszy i muszę przyznać, że reprezentuje wspaniały styl pisarski. Pozycje czyta się lekko, dzięki przystępnemu językowi. Ujęły mnie liczne cytaty i fragmenty piosenek. Nie przeszkadzały podczas czytania, a dodawały tylko uroku. Oddawały atmosferę danego momentu ani burzyły fabuły. Lektura jest niezwykle emocjonująca, a po przeczytaniu jej, pojawia się pytanie…dlaczego tak mało? Potrafi wywołać u Czytelnika wiele uczuć od zdumienia poprzez rozbawienie aż po wzruszenie. Fabuła pokazuje jak pewni ludzie potrafią doświadczyć innych i zburzyć ich system wartości. Na pochwałę zasługuje kreacja bohaterów. Nie sposób ich nie lubić. Trudno się oderwać od ich losów. Chce się więcej i więcej. Roztargniona bohaterka, która cały czas pakuje się w kłopoty sprawia, że pozycja jest niezwykle interesująca.

Pisarka poruszyła również wątek choroby. Mianowicie w opowiadaniu pojawia się postać ciężko chorego chłopca, którym opiekuje się matka, bo ojciec cały wolny czas spędza na „piwku” pod sklepem. Oczywiście, kobietę całkowicie oddaną swym pociechom wspierają bliscy i znajomi. Autorka bazowała na relacjach rodziców, którzy mają chore dzieci. Wszystko, to dodaje pewnej autentyczności całej historii. Otwiera oczy na cierpnie innych i uczy pokory.

Na koniec warto pokreślić jedno z czystym sumieniem mogę polecić książkę. Podczas czytania nie ma mowy o nudzie czy zniechęceniu. Historia pozytywnie zaskakuje i ujmuje. Mnie przekonała i bardzo chętnie sięgnęłabym po kolejne pozycje autorki. Zachwyciłam się J

                            Dziękuję Redakcji Sztukater za udostępnienie egzemplarza do recenzji


Sztukater.pl

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa pozycja, która znajdzie się na mojej liście "do przeczytania"
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie
  www.nalogowy-ksiazkoholik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna okładka i piękna treść to świetne połączenie :) Będę miała tę książkę na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest piękna a okładka zachęca jest przepiękna

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger