"MIŁOŚĆ I ŚMIERĆ KRZYSZTOFA KAMILA" WIESŁAW BUDZYŃSKI


"Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila" Wiesław Budzyński


„Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”

20. III. 1944 r. Baczyński

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2014 r.
Ilość stron: 336
Źródło ilustracji: www.akademicka.pl

Patrząc na okładkę książki, widzę młodego chłopaka. Człowieka, które zaczyna swoje życie, ma marzenia i pragnienia. Muszę przyznać, że na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ot taki zwykły pospolity młody mężczyzna, taki jak wielu. Tak też myśleli jego przyjaciele i osoby, które spotykały go na wieczorkach poetyckich, na ulicy, czy podczas szkoleń. Mało kto z nich przypuszczał, że ma do czynienia z jednym z największych polskich poetów. Nikomu się nie śniło, że jego imię będzie nosiło mnóstwo szkół. A jego twórczość będzie analizowana w szkołach na lekcjach.

Z Baczyńskim, tak jak większość miałam okazję pierwszy raz spotkać się w liceum. Muszę przyznać, że początkowo nie poruszyła mnie. Ot kolejny poeta, który pisze o czymś, a do końca nie wiadomo o co mu chodzi. Zmieniłam zdanie po tym jak dorwałam się do noty biograficznej poety. Nie mogłam się nadziwić własnej ignorancji. I zaczęłam wczytywać się w jego twórczość.

Autor Wiesław Budzyński podaje wiele informacji na temat życia poety. Człowiek, który, na co dzień zajmuje się jego twórczością, poświęcił już temu tematowi wiele uwagi. Warto podkreślić, że pisarz niczym detektyw dogłębnie analizuje przyczyny śmierci poety, jego sytuację rodzinną, troski dnia codziennego, małżeństwo, czy pochówek. Wręcz z chirurgiczną precyzją analizuje wszystkie kwestie. Przytacza szereg wypowiedzi osób, które miały styczność z poetą. Warto w kilku słowach przytoczyć jego biografię.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w rodzinie przesiąkniętej czynem zbrojnym. Jego ojciec i pradziadowie służyli Ojczyźnie. Sam początkowo zainteresowany ideałami lewicowymi, zmienił swoje zapatrywania na świat. Akcja jego przyjaciół pod Arsenałem była tym co spowodowało u niego zmianę postawy, przewartościowało jego egzystencję. Powziął decyzję walki o wolną Polskę. Choć stan zdrowia nie pozwalał mu na zbyt duży wysiłek fizyczny, nie poddawał się, wręcz domagał się tego, aby traktować go na równi. Oczywiście, cały czas pisał wiersze. Jego nieodłącznym atrybutem był notes, do którego wpisywał swoją poezję. Duży wpływ na jego twórczość miała sytuacja polityczna, napaść Rzeszy Niemieckiej i ZSRR na Polskę. Nie można zapominać też o domu rodzinnym, doświadczeniu życiowym. Krótkim bo krótkim, ale w tamtym czasie ludzie szybciej dojrzewali, szybciej musieli wybrać własną drogę, bo inaczej los albo zaborca wybrałby za nich.

Autor bardzo skrupulatnie opisał jak zginął Baczyński. Powołał się na wielu świadków. Wnikliwie przeanalizował, każdą informację, nawet tą najdrobniejszą. Opisał pochówek i problemy jakie z tym się wiązały. Dodatkowo mogliśmy prześledzenia wzrost popularności Baczyńskiego, w PRL-u i wolnej Ojczyźnie. Czyny Krzysztofa Kamila oraz działania jego kompanów nie zostały zapomniane. Bo kiedy wymażemy z pamięci informacje o swoich korzeniach nie będziemy mogli odnaleźć własnej tożsamości, tego skąd się wywodzimy i dokąd idziemy. A oni nie umarli na darmo, dzięki takim zwykłym chłopakom żyjemy w niezależnym kraju.

Autor opisując życie Krzysztofa Kamila przemycił wiele cennych wartości, które są niezwykle ważne w życiu. Zaczynając od przyjaźni, lojalności, oddaniu, miłości, odwadze poprzez chwile zwątpienia, czy rozpacz. Myślę, że warto popularyzować wiedzę na temat osób, które poświęciły swoje życie w służbie krajowi.

Czytając biografię widać oddanie pana Budzyńskiego, który poświęcił wiele lat na zgłębienie tematu. A przy tym nie utracił świeżości i lekkości. Niewątpliwie walorem pracy jest ciekawa narracja. Chociaż porusza temat historyczny to jednak dokonuje tego plastycznie. Dotyka twórczości, ale nie zapomina o zwykłych błahych kwestiach. Myślę, że książka spodoba się każdemu niezależnie od tego, czy lubi poezję Baczyńskiego, czy nie. Poruszono tak wiele kwestii, że nie ma mowy o nudzie podczas czytania

Serdecznie pragnę podziękować Wydawnictwu M za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.

3 komentarze:

 1. Uwielbiam poezję Baczyńskiego. Poza tym imponuje mi jako czlowiek. Jak w takich warunkach nie sięgnąć po tę książkę? No jak? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od czasów, kiedy mój kolega zagrał na szkolnym spektaklu właśnie Baczyńskiego bardzo się nim interesuję, dlatego też przeczytam tę książkę :)
  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak książkę warto przeczytać. Mnie strasznie ciągnie jeszcze do biografii ks. Twardowskiego. Jan od Biedronki też ma sporo pięknych wierszy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger