"KOCHANKA FREUDA" KAREN MACK, JENNIFER KAUFMAN


"Kochanka Freuda" Karen Mack, Jennifer Kaufman

Wydawnictwo: Znak literanova
Data wydania: 20.01.2014 r.
Ilość stron: 384
Źródło ilustarcji www.empik.com: 

Książka „Kochanka Freuda”, to ciekawe połączenie elementów powieści psychologicznej, społecznej, ale i  romansu. Autorzy już w tytule swojej publikacji sugerują o czym będzie traktowała powieść. O zakazanej miłości wielkiego Zygmunta Freuda do siostry swojej żony. Chociaż powinnam podkreślić, że nie była to do końca tak wielka miłość.

Główną postacią jest Minna. Poznajemy ją w dosyć trudnej sytuacji. Została zwolniona z pracy i musiała zamieszkać u swojej siostry, żony Zygmunta Freuda. Kobieta należy do niewiast niepokornych i bystrych. W świecie konwenansów, sztywnych reguł zmuszona jest do uległości i zależności od innych osób. Niemal każdego dnia spotyka przelotem szwagra w tych momentach wymienia się, z nim uwagami, zastrzeżeniami. Freud dostrzega jej potencjał i błyskotliwość. Te krótkie rozmowy, zmieniają się w długie dyskusje. A te z kolei sprawiają, że pojawia się fascynacja, którą Minna musi z trudem ukrywać. Dochodzi do tego, że pożądanie i namiętność zostają odwzajemnione. Wywołują one liczne rozterki i problemy. Musi podjąć decyzję, kto jest ważniejszy siostra, czy On. A wybór nie będzie taki łatwy.

Z drugiej strony mamy okazję poznać bliżej teorie jakie wysuwał ten znany psychoanalityk. Analizujemy przypadki, wysuwany hipotezy, dostrzegamy zależności i określam podłoże problemu. Oczywiście, każdy, kto, choć trochę wie coś na temat tego specyficznego psychologa zdaje sobie sprawę z tego, że źródłem wszelakich problemów jest seksualność. Momentami śmiejemy się i pukamy w czoło czytając brednie jakie wymyślał. Możemy obserwować drogę jaką odbył by stać się takim człowiekiem jakiego go obecnie znamy. Poznajemy środowisko wiedeńskich naukowców.

Dodatkowo bywamy w towarzystwie, trzymamy się określonych reguł, niepisanych zasad. Jako kobiety zachowujemy się odpowiednio, a jako mężczyźni dystyngowanie. Momentami zdarza nam się wypić za dużo, wziąć coś czego nie powinniśmy, czy wypalić o jednego papierosa za dużo. Stajemy się częścią tego świata. Rzeczywistości, która była ułudą.

Oceniając książkę muszę podkreślić - autorzy spisali się na medal. Ciekawe dialogi, wyraziste postaci, dynamiczna akcja sprawia, że chce się czytać. Nie mamy do czynienia z banalnym trójkątem miłosnym, co zasługuje na pochwałę. Twórcy opierali się również na osobistych listach Freuda. Opisywane wydarzenia być może miały miejsce, powołują się na te hipotezy niektórzy historycy. Wymieniając dokumenty, które o tym świadczą. Nie mam pojęcia jaka była prawda. Osoby, które brały udział w tych zdarzeniach doskonale zatarły po sobie wszelkie ślady. Pewne jest, że chciały coś ukryć, ale, czy na pewno to? Badacze są niestrudzeni i nadal poszukują. Może kiedyś uda im się odkryć prawdę…

Pociągają mnie tego typu publikacje. Kiedy na okładce pojawia się znane nazwisko chętnie po nią sięgam. Tą przeczytałam z przyjemnością, może jeszcze kiedyś do niej wrócę. Polecam.

2 komentarze:

 1. Always keep in mind when trying new hair treatments that what is
  right for someone else may not achieve the same results for you.

  Before your next trip to the great outdoors, think about these cover-up methods:.
  Tyng Tan and her team of hair specialists have
  the training and experience for a successful hair transplantation in Singapore.


  Take a look at my webpage ... Darian Braun

  OdpowiedzUsuń
 2. I delight in, cause I found just what I used to be looking for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great
  day. Bye

  my blog post - search engine optimization strategies - energeticvoliti63.skyrock.com -

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger