"Z innej bajki" Jodi Picoult i Samantha van Leer

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2.IV.2013 r. 
Ilość stron: 312
Źródło ilustracji: www.empik.com

Jodi Picoult razem ze swoją córką Samanthą van Leer wprowadza Czytelnika w bajeczny świat pełen wróżek, książąt, najróżniejszych smoków i magicznych stworzeń. Przez kilkadziesiąt stron śledzimy z zapartym tchem historię księcia Oliviera i Delilah

Piętnastoletnia Delilah mieszka razem z mamą, nie jest lubiana w szkole, najchętniej całe dnie spędziłaby zatopiona w lekturze. Pewnego dnia w jej ręce trafia książka, w zasadzie bajka dla dzieci. Ku jej zdumieniu ma możliwość porozmawiania z głównym bohaterem – księciem Olivierem. Dziewczyna dowiaduje się, że chłopak planuje ucieczkę ze świata bajki i pomóc może mu tylko ona. Oboje bohaterowie zostają wciągnięci w szereg ciekawych i momentami dziwacznych sytuacji. Ta osobliwa przyjaźń stanowi dla nich obojga bezcenny dar, o który postanawiają zawalczyć.

Autorki postanowiły zamieszać i zmieniły zakończenie bajki. Bardzo rozsądnie każdy rozdział zaczęły od opowiedzenia bajki, następnie znajdują się części księcia Oliviera i Delilah. Mamy okazję zaznajomić się z przeżyciami i rozterkami bohaterów. Pozycja poraża swoją prostotą, jest pełna uczuć i emocji. Lekkie dialogi i nieskomplikowane opisy sprawiają, że akcja jest dynamiczna. Autorki zasługują na brawa, ich postaci są nietuzinkowe i pełne sprzeczności. Można powiedzieć, że to ludzie z krwi i kości, z którymi można się utożsamić. Znakomite opowiadanie utrzymuje swego rodzaju równowagę między tragizmem, a komedią, głębią i płytkością, pozwala odkryć ukryte w nas pokłady dzieciństwa.

Wzruszająca, humorystyczna, momentami także przerażająca historia pozostawia w sercu Czytelnika niezatarty ślad. Czytając obudziła się we mnie ta niezwykła ciekawość dziecka, zastanawiałam się, czy smok zje głównego bohatera, czy to może rozbójnik rozłoży na łopatki księcia. Z każdą kolejną stroną bawiłam się coraz lepiej. Wydawać, by się mogło, że powieść przeznaczono dla młodzieży, nic mylnego każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Spektakularne zakończenie wieńczy całe opowiadanie i sprawia, że chce się czytać od nowa. 

2 komentarze:

  1. próbowałam przeczytać " Bez mojej zgody ", ale nie podchodzi mi ta autorka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Spróbuj przeczytać jakąś inną jej książkę. Polecam "Dziewiętnaście minut" :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger