"CZERWONY NAMIOT" ANITA DIAMANT

"Czerwony namiot" Anita Diamant


Wydawnictwo: REBIS
Data wydania: 2009
Ilość stron: 416
Źródło ilustracji: www.empik.com

Dina była jedyną córką czterech matek, żon Jakuba. Wszystkie razem miały dwunastu chłopców, lecz tylko jedną dziewczynkę. O którą dbały i troszczyły się. Od samego początku zaznajamiały ją z dziejami rodu i trudami jakie niesie za sobą kobiecość w świecie mężczyzn. Nigdy, jednak nie dały jej odczuć, że jest gorsza bądź niepotrzebna. Zawsze wspierały i były jej oddane. Choć nie było to łatwe.

Na kartach książki razem z Diną wędrujemy do Kanaanu, jesteśmy światkiem spotkania Jakuba z Ezawem oraz widzimy śmierć jej ukochanego. Do zbrodni doszło, bo zwyciężyła pycha i chęć zysku. Bracia dziewczyny nie liczyli się z uczuciami pary. Uznali, że został splamiony honor rodziny i w bestialski sposób pozbawili życia niewinnego człowieka. Dina pełna rozpaczy, uciekła do Egiptu, gdzie próbowała na nowo zorganizować sobie życie. Za wszelką cenę chciała zapomnieć o swoich najbliższych i o tym co ją spotkało. Jednak los bywa przewrotny i wszystko mogło się zdarzyć, a to od czego uciekała szybko ją doścignęło.

Tytułowy „Czerwony namiot” był symbolem kobiecej miłości i przyjaźni. Stanowił obszar niedostępny dla męskiego oka. W nim gromadziły się kobiety w czasie comiesięcznego krwawienia, tam rodziły, chorowały. W tamtym miejscu mogły płakać, żalić się sobie i  wzajemnie wspierać. Losy Racheli, Lei, Zilpy i Bilhy i Diny były ze sobą powiązane. Każda z nich wnosiła inną wartość, każda była odmienna, jednak wszystkie tworzyły niepodzielną całość. W każdej chwili mogły na siebie liczyć, nawzajem odkrywały przed sobą tajemnice małżeństwa i macierzyństwa. Stawały się dla siebie oparciem w trudnych chwilach i wspierały w świecie rządzonym przez mężczyzn.

Książka ma w sobie, to „coś” co sprawia, że lektura jest przyjemna i interesująca. Wielowątkowa fabuła o miłości, marzeniach, przyjaźni i rodzinie czyni ją niezwykle pasjonującą. Główne bohaterki mówią naszym językiem, mają podobne do nas problemy. Choć wszystkie wydarzenia zawarte w powieści miały miejsce kilka tysięcy lat temu, jednak niosą za sobą uniwersalne wartości. Przecież każda kobieta pragnie się spełniać w tym co kocha. Z czystym sumieniem polecam J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger