"Opowieści z miasta wdów i kroniki z ziemi mężczyzn" James Canon
Opowieści z miasta wdów i kroniki z ziemi mężczyzn - James Cañón
      

Świat Książki
Data wydania: 5.XII.2012 r.
Ilość storn: 200
Źródło ilustracji: www.publio.pl

Książka Jamesa Canona była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Przed jej przeczytaniem wydawało mi się, że będzie to realistyczna pozycja poświęcona kobietom pozostawionym samym sobie w niewielkiej wiosce. Biedactwa te nie będą mogły sobie poradzić bez męskiego czynnika i na pewno postradają zmysły albo jeszcze gorzej wszystkie poumierają. Po zapoznaniu się z  książką długo nie mogłam wyjść z podziwu dla autora, który ukazał siłę i pomysłowość niewiast. Potrafił w tak lekki sposób poruszyć wiele zagadnień związanych z funkcjonowaniem wspólnoty. Ale może po kolei kilka słów na temat treści.

Główna akcja rozgrywa się w małej kolumbijskiej wiosce Mariquita. Pozornie szczęśliwe życie zostaje nagle przerwane, kiedy do miejscowości przybywają partyzanci, siłą wcielają wszystkich mężczyzn do swojej armii. Na miejscu pozostają kobiety, ksiądz (nomem omen ciekawy przypadek),  jeden mężczyzna (okazuje się, że jest gejem) oraz chłopiec, przebrany za dziewczynkę. Społeczność wydawać, by się mogło jest skazana na zagładę, jednak na jej czele staje Rosalba viuda de Patino. Przyjmując stanowisko naczelniczki postanawia, przywrócić dawną świetność miejscowości. Z czasem realizuje swoją wizję zaczynając od modernizacji budynków, infrastruktury czy gospodarstw. Chcąc uchronić swoją małą ojczyznę realizuje politykę prokreacyjną z księdzem w roli głównej. Niesie ona za sobą zaskakujące skutki. Jednym z nielicznych nowinek, jakie zostają wprowadzone jest kalendarz, całkowicie podporządkowany kobietom, mianowicie czas liczy się według menstruacji, każda z nich dodatkowo spina się po kolejnych stopniach prowadzących do doskonałości. Oczywiście, pojawiają się liczne problemy, z którymi płeć piękna sobie nie radzi, ale nie będę zdradzała, z kim, z czym i dlaczego, bo warto samemu się tego dowiedzieć.
Dodatkowo poszczególne rozdziały są przeplatane wspomnieniami walczących mężczyzn, niejednokrotnie bardzo drastyczne, ukazują tragedię tych ludzi. Są to zarówno młodzi chłopcy, którzy mają na swoim koncie wiele mordów, jak i starsi mężczyźni, negujących działania militarne.

Czytając tę książkę można przenieść się w świat niezwykłych ludzi, bardzo mocno doświadczonych przez los. Jednak te jednostki nie poddają się i biorą życie w swoje ręce. Ciekawa historia, magia, czar i piękny język sprawia, że czytanie jest nie lada przyjemnością. Zachęcam wszystkich, bo warto od czasu do czasu przenieść się do świata, w którym rządzą tylko kobiety. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger