Malinche. Malarka słów - Laura Esquivel„Malinche Malarka słów” Lauren Esquivel
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 17.VII.2013 r.
Ilość stron: 238
Źródło ilustracji: www.znak.com.pl

Uwielbiam czytać o kobietach pochodzących z różnych okresów historycznych, kultur czy grup społecznych. Autorka Laura Esquivel opowiedziała dzieje Malinalli, bohaterce licznych podań oraz legend azteckich. Nie jest ona postacią jednoznaczną z jednej strony oskarżana o zdradę swojego ludu, z drugiej uważana za obrończynię swojej ojczyzny. Sama pisarka nie ocenia Malinalli daje tą możliwość czytelnikowi, pozwala na zapoznanie się z jej ciekawą historią.

Tytułowa bohaterka od najmłodszych lat była wychowywana przez ukochaną babcię. Obie były dla siebie całym światem, babka uczyła dziecko podstawowych prawd rządzących życiem. Toteż kiedy starsza kobieta umiera, dziewczyna zostaje sama, na domiar złego jej matka oddaje ją. Malinche zostaje niewolnicą. Od tej pory jej życie nie jest już takie samo, często zmienia miejsca zamieszkania, właścicieli. Za każdym razem kiedy to następuje, odczuwa ogromny żal do siebie, obwinia się, że nie potrafi wykonywać swojej pracy dobrze. Sytuacja kobiety ulega jednak zmianie, kiedy do Nowego Świata przybywają Hiszpanie. Na ich czele stoi Hernan Cortes. Człowiek nienasycony, pełen rządzy zdobywania, nie dba o życie ludzkie. Malinche zostaje jego tłumaczką oraz kochanką, wierzy, że dzięki swojemu poświęceniu uratuje swój lud. Jej działania mają różny skutek, sam Cortes człowiek egoistyczny nie docenia jej zabiegów, nie dba o jej uczucia i opinie. Troszczy się tylko o swoje interesy, nie liczy się z kulturą oraz tradycjami azteckimi. Co prowadzi do ogromnej tragedii…


Po przeczytaniu tej książki czułam lekki niedosyt. Fabuła była mało skomplikowana, niewiele wątków dodatkowych. Autorka w prosty sposób przedstawiła historię Malinalli, co według mnie prowadzi do tego, że historia nie jest ciekawa. Oczywiście walorem jest to, że z jednej strony czytelnik sam może ocenić bohaterkę, z drugiej pisarka zawarła w pozycji wiele informacji dotyczących kultury, wierzeń Azteków. Ta ciekawa cywilizacja niejednokrotnie pomijana posiadała ogromne bogactwo, o których współcześnie się nie pamięta. Owa książka jest taką namiastką tego obszaru kulturowego, który warto poznać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Recenzyjka , Blogger